رزرو هتل در مشهد مقدس

رزرو هتل در مشهد مقدس

قبل از سفر به مشهد یا هر شهر دیگری بهترین کار آشنایی اولیه با آن شهر و کسب اطلاعات لازم اعم از شرایط آب و هوایی فرهنگی و بوم شناسی آن شهر است. در مورد مشهد نیز بهتر است قبل از سفر اطلاعات مفیدی برای آشنایی بیشتر با این شهر کسب کنید. و ما این کار را برای شما ساده تر کرده ایم. در این مقاله شما را با برخی ویژگی های مشهد آشنا میکنیم. رزرو هتل مشهد مقدس

hotel reservations in holy Mashhad mi 1030x681 - رزرو هتل در مشهد مقدس

موقعیت جغرافیایی مشهد

مشهد الرضا (ع) از نظر موقعیت جغرافیایی در منطقه شمال شرق کشور ایران قرار دارد. وسعت شهر مشهد ۳۵۱ کیلومتر مربع مساحت دارد و از نظر وسعت دومین شهر پهناور ایران است. همچنین از نظر جمعیت نیز بر اساس سرشماری عمومی سال ۱۳۹۵ شهر مشهد پس از تهران  با ۱۸۴,۰۰۱,۳ نفر جمعیت، دومین شهر پر جمعیت ایران است. در بین شهر های پر جمعیت جهان نیز مشهد صد و یکمین (۱۰۱) شهر پر جمعیت دنیا به شمار می رود.

از نظر زمین شناسی مشهد در حوزه رودخانه کشف رود و در دشت مشهد بین کوه های هزار مسجد و بینالود گسترده شده است. ارتفاع مشهد نسبت به سطح دریا حدود ۱۰۵۰ متر است و بیشینه ارتفاع شهر مشهد ۱۱۵۰ متر و کمینه آن ۹۵۰ متر است. شهر مشهد دارای آب و هوای منتغیری است بطوری که گاهی در یک روز گرم تابستان شاهد بارش باران بهاری خواهید شد! اما بصورت کلی مشهد دارای آب و هوای معتدل و متمایل به سرد و خشک است بطوری که از تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب برخوردار است. تا کنون برای بیشینه درجه حرارت در تابستان مشهد ۴۳ درجه بالای صفر و کمینه آن در زمستان ۲۳ درجه زیر صفر نیز ثبت شده است.

جاذبه های تاریخی و طبیعی مشهد

از مهمترین جاذبه های تاریخی و طبیعی مشهد می توان به آرامگاه نادر شاه، آرامگاه فردوسی، مسجد گوهرشاد، میل اخنگان، مسجد هفتاد و دو تن (مسجد شاه)، گنبد خشتی، گنبد هارونیه، بازه هور، مصلی طرق، مسجد ملاحیدر، شاندیز، طرقبه، زشک، نغندر، جاغرق، روستای کنگ، چالیدره، آبشار ارتکند، آبشار قره سو، دره و آبشار اخلمد، آبشار فریزی، سد ارداک، هفت هوض، چشمه گیلاس، چشمه گراب، کوهسنگی، پارک جنگلی وکیل آباد، کوهستان پارک و شهربازی وکیل آباد، کوهستان پارک خورشید، پارک و شهربازی ملت، پارک حجاب (بانوان)، پارک ریحانه (بانوان)، پارک مینیاتوری، پارک گل ها، سرزمین موج های آبی، پارک آبی ایرانیان، پارک ساحلی آفتاب، سرزمین موج های خروشان، و… اشاره کرد.

Mehdigholibeig mi 1030x664 - رزرو هتل در مشهد مقدس

مراکز تجاری شهر مشهد

از مراکز بزرگ تجاری شهر مشهد می‌توان به زیست‌خاور، یاقوت مصلی، الماس شرق، وصال، پروما، کیان سنتر، بازار رضا، گوهرشاد، بازار مرکزی، شهر شب، رویال سنتر، قسطنطنیه، ونک، شهدا، مجد، کوهسنگی، مجتمع تک، مجتمع تابان، آفتاب، بازار بین المللی، بازار خیام و مجتمع آلتون اشاره کرد. به‌دلیل وجود جاذبه‌های فراوان تاریخی-مذهبی و فرهنگی در مشهد، در حال حاضر نیمی از هتل‌ها و هتل‌آپارتمان‌های ایران در شهر مشهد قرار دارند.

نمایشگاه بین‌المللی مشهد امروزه به‌عنوان بزرگ‌ترین و فعال‌ترین نمایشگاه بین‌المللی تجاری در ایران بعد از نمایشگاه بین‌المللی تجاری تهران فعالیت می‌کند. مشهد به‌علت هم‌جواری با کشورهای آسیای میانه و موقعیت صنعتی، سالانه میزبان ده‌ها نمایشگاه بین‌المللی است. درحال‌حاضر (سال ۱۳۹۴) مدیریت سایت رسمی نمایشگاه‌های ایران به‌عهدهٔ نمایشگاه مشهد است.

مطالعه این مقاله رو از دست ندید:
توصیه های بهداشتی در سفر به مشهد

Museum of Mashhad mi 1030x456 - رزرو هتل در مشهد مقدس

موزه‌های مشهد

در سطح شهر مشهد حدود ۱۵ موزه مشغول فعالیت هستند. مجموعهٔ موزه‌ها یا گنجینه‌های آستان قدس رضوی که در محدودهٔ حرم علی بن موسی‌الرضا قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های کشور و دارای بیش از ده موزهٔ جداگانه است، موزهٔ فردوسی و شاهنامه توس واقع در کهن‌شهر توس در کنار آرامگاه حکیم توس، موزه نادری واقع در باغ نادری در کنار آرامگاه نادرشاه افشار، موزهٔ گنجینه آب، موزهٔ علوم و تاریخ طبیعی مشهد، موزهٔ بزرگ تاریخ طبیعی خراسان، موزه علوم زمین، موزه مردم شناسی حمام مهدی قلی بیک، مردم شناسی رباط ویرانی، موزه تاریخ طبیعی، موزه حوضخانه هزاردستان ازجمله موزه‌های سطح شهر مشهد هستند.

غذاها و خوراک های محلی مشهد

از معروفترین غذاها و خوراکی های مشهد میتوان به شیشلیک شاندیز که بی شک یکی از لذیذترین غذاهای ایرانی و مشهد است، دیزی سنگی، دیگچه و شله مشهدی که این دو مورد آخر بیشترین موارد طبخ آنها در مراسم معنوی و مجالس عزاداری است که در فهرست آثار معنوی کشور نیز شله مشهدی به ثبت رسیده است، اشکنه، قروتو، ساطری پلو، یتیمچه بادمجان، رشته پلو، خورشت ریواس، آش لخشک، کوکو شیرین، چنگالی، نام برد.

رزرو هتل مشهد

سوغات مشهد min 1030x384 - رزرو هتل در مشهد مقدس

سوغات مشهد

ازجمله مهم‌ترین ره‌آوردها و سوغات مشهد می‌توان به زعفران، زرشک، نبات، هل، خشکبار، ادویه، قالی و گلیم و نمد، انگشتر فیروزه و عقیق، محصولات چرمی و دیگ‌های سنگی اشاره کرد. دیگ‌ها و ظروف سنگی که در اصطلاح عامهٔ مردم مشهد «هرکاره» نامیده می‌شود، از قرون گذشته یکی از مهم‌ترین سوغات مخصوص مشهد به‌شمار می‌آید. از ویژگی‌های این سنگ که نوعی «سرپانتین» است، نرم و مقاوم‌بودن آن در برابر آتش است که به دلیل طبخ ملایم، غذا را لذیذ می‌کند. زعفران نیز از ارزشمندترین محصولات کشاورزی ایران است که امروزه کشت آن در مناطق مرکزی و جنوبی خراسان متمرکز شده‌است. زعفران یکی از اصلی‌ترین سوغات‌های شهر مشهد به‌شمار می‌رود که گردشگران و زائران از بازارهای شهر آن را تهیه می‌کنند. معمولاً خرید زعفران همراه با زرشک صورت می‌گیرد. امروزه زعفران به‌صورت سرگل (ریز) یا پوشال نگین (درشت) و با ریشه عرضه می‌شود و زرشک نیز انواعی دارد که مهم‌ترین آن‌ها اناری و پفکی (مجلسی) است. استان خراسان رضوی با سهمی حدود ۷۵٫۵٪ از تولید این محصول، مقام اول را در کشور داراست.

هتل‌ها و مراکز اقامتی مشهد

در مشهد کمپ‌هایی متعددی برای رفاه حال زائرین محترم رضوی احداث شده و می توان به کمپ غذیر (طرق)، کمپ پارک وحدت، کمپ مسافرتی جمهوری، کمپ پارک پردیس، کمپ پارک خورشید، مرکز اسکان فجر، کمپ سپاد و نمایشگاه بین المللی اشاره کرد. همچنین مجموعه زائر شهر رضوی نیز پروژه ای بود برای زائران کم درآمد که توسط آستان قدس رضوی در زمان تولیت آن به عهده آیت الله سید ابراهیم رئیسی بود احداث و به بهره برداری رسید و به تعداد کمپ ها زائر افزوده شده است. رزرو هتل در مشهد مقدس

در مشهد نزدیک به ۳۰۰ واحد اقامتی مجاز شامل هتل‌های یک تا پنج ستاره، هتل‌آپارتمان‌ها و مهمان‌پذیرها فعالیت دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هتل‌های پنج‌ستاره مشهد : هتل مجلل درویشی، هتل پارس مشهد، هتل پردیسان، هتل هما۱، هتل هما۲، هتل بین‌المللی قصر، هتل بین‌المللی قصر طلایی، هتل قصرالضیافة، هتل مدینةالرضا، هتل کوثر ناب، هتل پارسیس، هتل سی نور، هتل بزرگ پارک حیات، هتل هشت باغ، هتل صدر، هتل نرگس، هتل روتانا، هتل پدیده شاندیز

هتل‌های چهارستاره مشهد : هتل اترک، هتل جواد، هتل سی‌نور، هتل قصر الماس، هتل فردوس، هتل ایران مشهد، هتل کیانا، هتل هلیا مشهد، هتل توس، هتل هاترا، هتل زمرد، هتل میثاق، هتل مینو، هتل عماد، هتل بزرگ فردوسی، هتل مشهد، هتل الماس نوین، هتل آبان، هتل آسیا، هتل تابران، هتل خورشید تابان، هتل الغدیر، هتل میثاق، هتل سارینا، هتل توریست، هتل بزرگ آزادی

هتل های سه ستاره مشهد : هتل نگین پاسارگاد مشهد، هتل توحید نوین، هتل هاترا، هتل عرش، هتل اطلس مشهد، هتل فردوسی مشهد، هتل ارم، هتل ایران زمین مشهد، هتل شارستان، هتل صادقیه، هتل آرامیس مشهد، هتل رضا، هتل رضویه، هتل سیمرغ، هتل جم، هتل نور، هتل مدائن، هتل دیپلمات مشهد، هتل جواهر شرق، هتل سهند، هتل منجی، هتل سی برگ، هتل آپادانا، هتل آفاق، هتل قصر نیلی، هتل سحاب، هتل پردیس، هتل پارمیدا، هتل کیان، هتل آیران، هتل باختر،

رزرو هتل در مشهد مقدس

East diamond of Mashhad mi 1030x528 - رزرو هتل در مشهد مقدس

تاریخچه هتلداری در مشهد

در سال ۱۳۱۳ در شهر مشهد، تنها دو مهمان‌خانه (هتل) و ۳۳ مسافرخانهٔ مهم و یک مرکز پانسیون (با دو نمره) و هفت کافه و رستوران وجود داشت. یکی از این دو هتل، «مهمانخانهٔ شرق» در خیابان پهلوی معروف به ارگ (امام خمینی کنونی) بود که دو اتاق بزرگ و سه نمرهٔ (اتاق) کوچک با هفت نفر کارگر داشت و کرایهٔ آن برای هر نفر شبی بین چهار تا ۱۰ ریال بود.

اولین و مهم‌ ترین هتل مشهد «هتل پارس» بود که در خیابان ارگ، روبه‌روی باغ ملی با ۱۰ نفر کارگر و ۱۶ اتاق با اثاثیهٔ مدرن و کرایهٔ ۱۲ تا ۳۰ ریال برای هر نفر به پذیرایی از مسافران و زائران می‌پرداخت. بنای هتل پارس در سال ۱۳۱۶ به‌وسیلهٔ یک معمار روس و به سبک روسی ساخته شده‌است. نخستین مالک این بنا یک فرد یهودی به‌نام «امین‌اف» بوده‌است که چند سال بعد از ساخت، بنا را به مجاور توسی — پدر ریاست کنونی هتل — فروخت. در سال ۱۳۲۰ با آمدن روس‌ها به ایران، ساختمان هتل به ستاد فرماندهی روس‌ها تبدیل شد. در سال ۱۳۵۵، این هتل به‌عنوان محل برگزاری و پذیرایی از میهمانان «دومین جشنواره توس» انتخاب شد. ساختمان هتل پس از انقلاب از سوی بنیاد مستضعفان ضبط شد. ساختمان هتل پارس دارای مالکیت شخصی است و تاکنون اقدام خاصی برای ثبت، حفاظت و مرمت اصولی و هم‌چنین تحصیل حریم بنا انجام نشده‌است.

مشهد با دارابودن ۵۵٪ تخت‌های گردشگری و اقامتی کشور، بیشترین تعداد مراکز اقامتی را به خود اختصاص داده‌است؛ و به همین دلیل قطب مهم گردشگری کشور محسوب می‌شود. بااین‌حال عدم پاسخگویی این تعداد مرکز گردشگری به نیاز مسافران، سبب رشد مراکز غیرمجاز اقامتی شده‌است. همین مسئله باعث بروز حوادث زیادی در این زمینه شده‌است. حدود ۳هزار تا ۵هزار واحد اقامتی غیرمجاز در سطح شهر مشهد وجود دارد.

یکی از معضلات جدید شهر مشهد کاهش میزان ماندگاری مسافر است که معمولاً مسافران پس از زیارت و خرید در بازار، مسافرت خود را اتمام‌یافته می‌دانند. درحال‌حاضر میزان ماندگاری در شهر مشهد به دو روز رسیده‌است. رزرو هتل در مشهد مقدس

منبع: ویکی پدیا و زائر رضوان

پیشنهاد می کنیم این مقاله رو هم مطالعه کنید:
قبل از سفر به مشهد با جاذبه های گردشگری مشهد آشنا شوید.

۰/۵ (۰ Reviews)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *