ویروس کرونا چیست؟ چکار کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

آنچه درباره ویروس کرونا باید بدانید

coronavirus 1 min - ویروس کرونا چیست؟ چکار کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

ویروس کرونا (Coronavirus) چیست؟

ویروس کرونا پدیده جدیدی که تمام جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است. اخبار مربوط به این ویروس در تمام خبرگزاری ها تیتر یک شده است و همه مردم بصورت پیوسته اخبار مربوط به این ویروس را دنبال میکنند.

ماهیت ویروس کرونا چیست؟ کرونا به معنی تاج یا هاله است. این اسم از شکل ظاهری این ویروس در زیر میکروسکوپ برگرفته شده است که به شکلی شبیه به تاج سلطنتی دیده میشود.

کرونا ویروس ها تنوع گونه ای بسیاری از ویروس ها را شامل میشود که ساده ترین نوع این ویروس همان سرماخوردگی معمولی است که اکثرا به آن مبتلا میشوند و در پیچیده ترین نوع ویروس کرونا که در حال حاضر مشاهده شده بیماری کرونا است.

اولین شهری که این ویروس در آن تبدیل به اپیدمی شد و جمعیت بسیاری را به خود آلوده کرد شهر ووهان چین بود که درگیر این ویروس شد که مقامات چین مجبور به قرنطینه کردن تمام ساکنین این شهر شدند.

نکته مهم! : راه های مقابله با ویروس کرونا بسیار ساده است. در ادامه همین مقاله روش ها پیشگیری از بیماری کرونا اشاره خواهیم کرد.
با ما همراه باشید 🙂

اشکال ساده ویروس کرونا در گذشته در بیماری های سارس و یک نوع آنفولانزا دیده شده بود که پزشکان موفق به مهار آن شدند.

جدید ترین نوع ویروس کرونا اینروز ها تبدیل به مرگبار ترین نوع این ویروس شده است. سرعت انتقال این ویروس بسیار بالاست. به طوری که پس از حدود ۲ ماه از شیوع این بیماری، حدود ۱۱ هزار و نهصد نفر در سراسر جهان مبتلا به این بیماری ویروسی شده اند.

در این بازه زمانی ۲ ماهه از شروع بیماری کرونا تا کنون حدود ۲۶۰ نفر بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست داده اند که این آمار همچنان به سرعت در حال افزایش است.

coronavirus 2 min - ویروس کرونا چیست؟ چکار کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

منشاء بیماری کرونا از کجا بود؟

تمام کرونا ویروس هایی که تا کنون شناسایی شده اند منشاء حیوانی داشته اند. شاید بتوان گفت که اساس این بیماری منشاء حیوانی دارد. به طور مثال منشاء بیماری مرس، شتر بود. منشاء بیماری سارس از خفاش به گربه و سپس از گربه به انسان بود.

ویروس جدید کرونا از بازار دریایی شهر ووهان چین منتقل شده است. بر این اساس ممکن است محصولات دریایی این بازار مانند نهنگ سفید یا حیوانات زنده ای مثل مرغ، خفاش، خرگوش و مار که در این بازار به فروش می رسند منشاء شیوع این بیماری باشند.

پیش از بیماری کرونا، بیماری سارس مهم ترین بیماری خطرناک جهان بود که منشاء آن کرونا ویروس Coronavirus به حساب می آمد. بیماری سارس از خاورمیانه شروع شد و پیشرفت و گستردگی قابل توجهی داشت که قربانیان زیادی را نیز گرفت.

coronavirus 3 min - ویروس کرونا چیست؟ چکار کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

علائم و نشانه های بیماری کرونا

این بیماری در ابتدا شبیه یک سرماخوردگی ساده است که با گذشت زمان علائم آن بیشتر و شدیدتر می شود. از جمله مهم ترین علائم بیماری کرونا می توان به آبریزش بینی، گلودرد شدید، تب با مدت طولانی، سردرد و تنگی تنفس اشاره کرد. عمداتاً افرادی که بیماری و مشکلات تنفسی یا قلبی و یا دچار ضعف سیستم ایمنی بدن در انواع سرطان ها و سایر بیماری های نقص ایمنی هستند مبتلا به این بیماری می شوند.

همان طور که قبلا گفته شد این بیماری در شکل خفیف خود، شبیه سرماخوردگی است که گاهی هم با آنفولانزا اشتباه تشخیص داده می شود. ولی بیماری کرونا پس از چند روز از ابتلا شدیدتر می شود و سرفه و تب بالا و درد و ضعف بدن به آن اضافه می شود. در شکل حاد آن ویروس کرونا کلیه دستگاه تنفسی را درگیر خود می کند و اختلالات شدیدی برای بیمار اینجاد می کند.

شکل ابتلا به بیماری ویروس کرونا ابتدا با یک تب خفیف حضور خود را در بدن میزبان اعلام می کند. کمی پس از تب، بیمار دچار سرفه های خشک می شود. در برخی موارد شاید تب آنقدر خفیف باشد که تشخیص داده نشود، در این موارد توجه به سرفه های خشک بی دلیل می تواند اهمیت داشته باشد. حدود ۷ الی ۱۰ روز بعد از سرفه های خشک، شخص وارد مرحله بعد بیماری می شود که علائم تنگی نفس نمایان می شود.

پس ضروری است به محض مشاهده علائمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس به پزشک مراجعه کنید تا از نظر ابتلا به ویروس کرونا بررسی شوید تا در صورت ابتلا به بیماری کرونا، در همین مراحل ابتدایی بروز بیماری کرونا، سریعتر تحت درمان قرار گیرید.

coronavirus 4 min - ویروس کرونا چیست؟ چکار کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

ویروس کرونا از چه طریقی امکان انتقال دارد؟

راه های انتقال ویروس کرونا بطور معمول از طریق تماس مستقیم با قطره های تنفسی فرد آلوده که از طریق سرفه یا عطسه است و یا تماس با سطوح آلوده به ویروس نیز بدلیل اینکه ویروس کرونا می تواند ساعت ها در خارج از بدن، زنده بماند نیز می تواند عامل انتقال بیماری باشد که در این مورد با یک ضد عفونی ساده می توان ویروس را از روی آن سطوح از بین برد.

روش های جلوگیری از انتقال ویروس کرونا و ابتلا به بیماری کرونا چیست؟

شما می توانید با رعایت چهار مورد از انتقال ویروس کرونا به خود یا دیگران جلوگیری کنید.

  1. شستشوی دست ها بصورت مداوم با آب و صابون یا ژل ضد عفونی الکل دار یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری از انتقال بیماری به خودتان است.
  2. هنگام عطسه یا سرفه حتما جلو دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده جلو دهان بگیرید، و دستمال را داخل سطل دربسته بیاندازید و اگر سایرین نیز این موارد را رعایت نکردند به آنها در این مورد تذکر دهید.
  3. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده­اند یا علائمی شبیه به آنفولانزا دارند اجتناب کنید و یا حداقل یک متر فاصله خود را با آنها رعایت کنید.
  4. اگر علائم بیماری کرونا را در خود احساس میکنید، مانند تب، سرفه یا احساس مشکل تنفسی، خونسردی خود را حفظ کنید و برای چک شدن حتما به دکتر مراجعه کنید تا در صورت وجود بیماری کرونا در شما سریعا نسبت به درمان اقدام نمایید.
coronavirus 5 min - ویروس کرونا چیست؟ چکار کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

آیا ماسک زدن در جلوگیری از ابتلا به این بیماری مفید است؟

به طور خلاصه و شفاف باید بگوییم ماسک زدن به تنهایی برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری مفید نیست.

استفاده از ماسک برای محافظت از دیگران و جلوگیری از انتقال آن به سایرین، برای بیماران مبتلا به کرونا ضروریست. و یا افرادی که علائم تنفسی (سرفه، عطسه) این بیماری را دارند، توصیه می­شود از ماسک استفاده کنند.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که ماسک بدلیل تنفس از پشت آن، جلو بینی و دهان روی ماسک مرطوب می­شود و محل تجمع باکتری ها می­شود که خود می­تواند عامل بیماری های دیگر یا تشدید این بیماری بر اثر درگیر شدن و تضعیف سیستم ایمنی بدن باشد. پس بهتر است ماسک هر ۲ ساعت یکبار پس از استفاده تعویض و دفع شود.

coronavirus 6 min - ویروس کرونا چیست؟ چکار کنیم تا به کرونا مبتلا نشویم؟

نکات بسیار مهم در مورد بیماری کرونا:

مهم ترین نکته قابل توجه در مورد ویروس کرونا این است که پیشگیری از ابتلا به آن بسیار ساده است! شستن مداوم دست ها با آب و صابون و عدم ارتباط با افراد مبتلا به این ویروس یا نمایان داشتن علائم ویروس کرونا، همچنین عدم تردد در محیط های پر جمعیت و شلوغ، ساده ترین و مهم ترین نکات پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا است.

حفظ خونسردی و جلوگیری از منفی نگری در مورد بیماری کرونا به کنترل شرایط و بهبود بیمار کمک بسیاری می­کنم. چرا که تقریباً ۷۰ درصد از افرادی که به بیماری کرونا مبتلا هستند نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارند و بعد از حداکثر یک هفته بهبود می­یابند. فقط ۱۰ درصد از افراد بیماران کرونا ویروس ممکن است نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه داشته باشند. از این بین تعداد بسیار کمی بر اثر مشکلات تنفسی و قلبی شدید فوت می­کنند.

مطالعه این مقاله هم برای شما مفید است، پیشنهاد میکنیم از دست ندید:
قیمت هتل های مشهد در نوروز ۹۹

۵/۵ (۱ Review)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *