دنیای چپ دست ها

چپ دست 1 min - دنیای چپ دست ها

دنیای چپ دست ها

زمانی که  کودک برای اولین بار مدادی در دست خود می گیرد و شروع به نوشتن می کند نشان میدهد که دست راست هست یا دست چپ. اما چه چیزی باعث میشود که یک دست انسان بر دست دیگر برتری یابد چیست؟

دراین زمینه پژوهشگران و محققان زیادی تحقیق کرده اند که در سال ۱۸۶۰ به این نتیجه دست یافتند که ۲درصد از جامعه دست چپ دارند . که درسال ۲۰۰۰ میلادی این تعداد افزایش یافت. تا جایی که این عدد تا اکنون به ۱۲ درصد رسید.

در زمانهای قدیم کودکانی که دست چپ بودند قربانی این افکار که در دست چپ ها قدرت اهریمنی وجود دارد با عث شد تا برای این کودکان کیفرهایی درنظر گرفته شود تا از این سرشت اهریمنی پاک شوند.

طبق آمارها و تحقیقات نشان می دهدکه در کشورهایی مانند هلند و آمریکا نرخ چپ دستان بیشتر از ۱۳ در صد و در کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره زیر پنج درصد است.

 چپ دستی در میان پسران بیشتر از دختران است، یعنی از هر ۹ کودک پنج پسر و چهار دختر چپ دست است که منشائ آن را باید از دیدگاه علم ژنتیک  بررسی کرد.

 کریس مک‌مانوس روانشناس می گوید: چپ دست ها در نحوه ساماندهی مغزشان نسبت به دیگران بسیار متغیرتر هستند. من شخصا تصور می‌کنم، چپ‌دست‌ ها هم با استعدادتر هستند و هم دچار نقص‌هایی هستند. اگر فردی چپ‌ دست باشد، شاید مغزش به شکل عجیبی ساماندهی شود و ناگهان مهارت‌ هایی را به دست بیاورد که دیگران ندارند اما این یافته ای نبود که مورد قبول همگان باشد.

left handed 2 min - دنیای چپ دست ها

چپ دستی ها و جامعه

خانواده هایی که دارای کودکان دست چپ می باشند همیشه با این مشکل که چگونه با کودکان خود مواجهه شوند رو به مساله روز در آورده است.

کودکان در همان روزهای زندگی خود یک نیمه از بدن را بر دیگری آشکار میکنند اینان همان کودکان دست چپ میباشند.

علی اصغر فیاض نویسنده کتاب “چپ دستی موهبت آسمانی”چپ دستی را یک نعمت بزرگ می داند .همچنین ملیسا راث در کتاب “چپ دست ها چگونه دردنیای راست دست ها زنده می مانند.”میگوید: ۲۶ در صد از فارغ التحصیلان دست چپ ثروتمندتر از راست دست های همان دانشگاه می باشد.

همچنین با نگاهی به تاریخ می بینیم که  باگذشت زمان  صفحات تاریخ نشان داده که چپ دست‌ها یی همانند لئوناردو داوینچی، ناپلئون، گاندی، باراک اوباما، انیشتین، چارلی چاپلین، ارسطو، افلاطون، فریدریش نیچه، بتهون، ماری کوری، پیکاسو، ویلیام شکسپیر و هزاران افراد  دیگر از افراد مشهور در جهان وجود دارند که با وجود چپ دستی به مشاهیر نامدار جهان تبدیل شده اند.

حقایق جالب و شگفت انگیز در مورد دست چپ ها

۱-مطالعات و تحقیقات نشان می دهد که در آگاهی فضایی، ریاضی و معماری با استعدادتر هستند.

۲-در روزگارهای متفاوت در طول تاریخ، چپ دست ها به عنوان نبوغ و خلاقیت ها و توانایی های موسیقی شناخته شده اند.

۳-بین ۱۰ تا ۱۲ درصد از مردم در جهان چپ دست هستند و این آمار در زنان حدود ۴ درصد کمتر است.

۴-دست چپ ها ۹ سال زودتر از راست دست ها می میرند.

۵-احتمال چپ دست بودن در دوقلوها ۲برابر بیشتر از عموم است.

۶-قبیله ی  zuni در آمریکای شمالی چپ دستی را خوش شانسی می دانند.

۷-چپ دست ها معمولا دچار لکنت زبان می شوند.

۸-چپ دست ها نسبت به راست دست ها دیرتر به بلوغ جنسی می رسند.

آمار چپ دست ها در جهان

طبق آمار ۳۰میلیون نفر در آمریکا ،۸میلیون نفر در ایران و کلا در جهان ۷۰۰میلیون در جهان چپ دست وجود دارد که این آمار نشان از افزایش تعداد نفرات چپ دست ها در جهان می باشد که این روند می تواند با تولید مثل در خانواده ها تکرار شود.

مطالعه این مقاله رو از دست ندید:
رزرو هتل در مشهد.

ویکی پدیا

۰/۵ (۰ Reviews)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *