اماکنی که بعد از زیارت باید در حرم مطهر ببینید

جاهای دیدنی حرم امام رضا

زائر رضوان | مرکز تخصصی رزرو هتل مشهد

امروز به سراغ جاهای دیدنی حرم امام رضا علیه السلام رفیتم ؛ اماکنی که بعد از زیارت باید در حرم مطهر ببینید .

amaken ke baad az ziarat dar haram - اماکنی که بعد از زیارت باید در حرم مطهر ببینید

گشت و گذاری در حرم مطهر علی بن موسی الرضا

با توجه به این که حرم مطهر امام رضا (ع) یکی از بزرگ‌ترین مکان‌های مقدس و تاریخی جهان می‌باشد ،

بهتر است قبل از زیارت از این مکان معنوی، شناختی از بخش‌های مختلف حرم داشته باشید تا بتوانید به بهترین شکل حرم مطهر را زیارت کنید.

رزرو هتل مشهد نزدیک حرم

amaken haram01 - اماکنی که بعد از زیارت باید در حرم مطهر ببینید

سرداب حرم، محل خاکسپاری امام رضا (ع)

سرداب حرم بر اثر ساخت و سازهای متعدد در سه متر زیر زمین و طبقه همکف حرم ساخته شد. لازم است ذکر شود که مکان خاکسپاری و مزار اصلی امام رضا خیلی پایین‌تر از سطح زمین قرار داشته‌است. برای رفتن به قسمت سرداب حرم باید وارد رواق دارالاجابه شوید این رواق میان دو صحن انقلاب و جمهوری ساخته شده‌است.

پنجره فولادی دیگری در رواق دارالاجابه وجود دارد که در قسمت شمالی مرقد امام رضا قرار دیده می‌شود. آیا تاکنون از سرداب حرم بازدید کرده‌اید؟ رواق دارالاجابه حرم امام رضا را چگونه می‌بینید؟

amaken haram02 - اماکنی که بعد از زیارت باید در حرم مطهر ببینید

بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مسجد مشهد

یکی از جاهای دیدنی حرم امام رضا (ع) مسجد گوهرشاد است. این مسجد به فرمان بانو گوهرشاد در قرن نهم هجری ساخته شد. در بازدید از این مسجد زیبا خواهید دید که چگونه معماری ایرانی و اسلامی با هم ترکیب شده‌اند و بنای بسیار زیبایی را پدید آورده اند.

رزرو هتل مشهد با غذا

amaken haram03 - اماکنی که بعد از زیارت باید در حرم مطهر ببینید

مقبره عالمان و مشاهیر بزرگ

چند تن از عالمان و مشاهیر بزرگ از جمله شیخ بهایی، شیخ حر عاملی، شیخ طبسی و شیخ محمد عباسی در حرم امام رضا دفن شده‌اند.

amaken haram04 - اماکنی که بعد از زیارت باید در حرم مطهر ببینید

موزه های حرم امام رضا

موزه مرکزی آستان قدس با داشتن مجموعه‌هایی چون گنجینه سلاح، مدال، اسکناس یکی از این موزه‌ها است که در صحن کوثر قرار دارد. اگر شما به بازدید از موزه‌ها علاقه‌مند باشید در کنار زیارت امام هشتم می‌توانید سری به این موزه‌ها بزنید و از دیدن آثار نفیس آن‌ها لذت ببرید.

موزه مرکزی حرم امام رضا علیه اسلام در چند بخش دسته بندی شده که عبارت اند است :

گنجینه تاریخ حرم ضوی / گنجینه تمبر و تاریخچه پستی / گنجینه اسکناس / گنجینه سکه / گنجینه آبزیان / گنجینه نجوم / گنجینه ساعت / گنجینه سلاح / گنجینه ظروف / گنجینه مدال و گنجینه هنرهای تجسمی

موزه مرکزی در مجموعه حرم امام رضا (ع) و در ضلع شرقی صحن کوثر قرارد. سریع‌ترین مسیر رسیدن به این موزه ورودی خیابان شهید نواب صفوی با ورودی صحن کوثر است. اگر با خوردوی شخصی به بازدید موزه مرکزی آستان قدس می‌روید، بهتر است بدانید نزدیک‌ترین پارکینگ خودرو حرم به این موزه، پارکینگ شماره یک واقع در صحن جامع رضوی است.

amaken haram05 - اماکنی که بعد از زیارت باید در حرم مطهر ببینید

سایر موزه‌های آستان قدس رضوی

غیر از موزه مرکزی و گنجینه‌های تماشایی آن حرم مطهر رضوی موزه‌های دیگری نیز دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم‌.

زائر رضوان | مرکز تخصصی رزرو هتل در مشهد

موزه قرآن و نفایس:

  •  این موزه اولین گنجینه قرآن جهان با ماهیت دینی و هنری است. قرآن‌های خطی منتسب به ائمه اطهار، قرآن بابری و سایر نسخ خطی از دیدنی‌های این گنجینه است. این موزه در ضلع شرقی روضه منوره قرار دارد.

موزه هدایای مقام معظم رهبری :

  • آثار هنری چون خط و تذهیب، نقاشی، فرش و مدال‌ها که درطی سال‌ها به مقام معظم رهبری هدیه داده شده است را در این محل می‌توانید ببینید. این موزه در طبقه همکف موزه قرآن و نفایس قرار دارد.

موزه فرش :

  • موزه فرش آستان قدس به‌لحاظ وسعت بزرگ‌ترین موزه تخصصی فرش ایران است. در این گنجینه فرش‌های نفیسی چون فرش‌های شاه عباسی، هفت شهر عشق، معراج به نمایش گذاشته شده است. از طریق صحن کوثر و موزه مرکزی می‌توانید به این موزه دسترسی داشته باشید.

تالار استاد فرشچیان :

  • در این تالار ۱۵ تابلو از آثار اهدایی استاد فرشچیان را می‌توانید ببیند. پنجمین روز آفرینش، ضامن آهو، پناه و عصر عاشورا از جمله این تابلوهای نفیس هستند.

موزه مردم شناسی :

این موزه در سال ۱۳۸۵ در حمام تاریخی و عصر صفوی مهدی قلی بیک افتتاح شد. این حمام به نام‌های حمام شاهی و حمام رضوی نیز شناخته می‌شود تا دهه ۶۰ دایر بوده است. در این موزه آثاری چون شمعدانی‌ها، اشیای لاکی و خاتم‌کاری در معرض نمایش است. موزه مردم‌شناسی خارج از حرم در سمت راست سردر غربی صحن جامع رضوی یا باب الهادی واقع است.

کلام آخر زائر رضوان :

همانطور که اشاره کردیم ، حرم مطهر امام رضا (ع) دارای اماکن بسیار زیاد و قابل توجهی است که ارزش بسیار بالایی برای دیدن دارد .

با توجه به زیربنای بسیار زیاد حرم مطهر رضوی ، حتما از کمک خادمان حرم علی ابن موسی الرضا استفاده نمائید .

۰/۵ (۰ Reviews)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *