اعتکاف یعنی چه؟

اعتکاف چیست؟

اعتکاف در معنای لغوی یعنی ماندن و مقیم شدن در یک جا است. و در معنای فقهی به معنای سکنی گزیدن برای تقرب جستن به خدا در یک مسجد به مدت سه یا چهار روز ، که در آنجا اعمال مخصوص اعتکاف را انجام میدهند.

مراسم اعتکاف min - اعتکاف یعنی چه؟

چرا معتکف می شویم؟

علت نامگذاری ایام البیض

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرمایند: هنگامی که حضرت آدم خطا کرد و از دستور خدا سرپیچی نمود، از میوه ممنوعه خورد از عرش ندا آمد” که ای انسان تو عصیان و نافرمانی کردی و باید از جوار رحمت من دور شوی زیرا کسی که ترک عصیان نکند از رحمت من دور است .”

فرشتگان و حضرت آدم گریستند خدا به جبرئیل فرمان داد که نزد حضرت آدم برو و او را در حالی که از نورانیت بهشتی به تیره گی و سیاهی تغییر رنگ داده بود را به زمین فرود آورد.

فرشتگان باری تعالی عرضه داشتند: پروردگارا موجودی را خلق کردی که از روح خود در او دمیدی و همه­ی فرشتگان را به سجده از او مجبور کردی حال با یک خطا سفیدی او را به سیاهی تبدیل کردی؟

از آسمان ندا آمد : که ای آدم امروز را برای پروردگارت روزه بگیر (روز ۱۳رجب) او نیز روزه گرفت ثلثی از بدن او از تیرگی به سفیدی تبدیل شد، روز بعد هم ندا آمد امروز را هم روزه بگیر (۱۴رجب) و ثلث دیگر به سفیدی تبدیل شد و روز سوم هم او را به روزه گرفتن دعوت نمود و این چنین در پایان روز سوم تمام بدن او به سفیدی تغییر کرد و به همین دلیل است که این ایام را ایام البیض به معنی روزهای روشنایی می نامند. بندگان در این ایام به تزکیه نفس خویش می پردازند و با انجام اعمال اعتکاف خود را به کمالات انسانی که بالاترین و نهایت آرزوی هر انسان است می رسانند.

مراسم اعتکاف 1 min - اعتکاف یعنی چه؟

درحدیثی از امام صادق آمده است که: در روز قیامت ندایی از عرش بلند می شود که می فرماید “این الرجبیون؟” (کجایند اهل ماه رجب؟) در همین حین گروهی با چهره هایی نورانی و درخشان که تاج بر سر دارند بر می خیزند. سپس برای آنها پاداشی بر می شمارند.

بعد می فرمایند” اینها همه برای کسانی می باشد که در ماه رجب روزه گرفته باشند، اگر چه یک روز باشد.”

فضائل ایام ماه رجب

پیامبر می فرمایند: “هر کس سه روز وسط ماه رجب (سیزدهم تا پانزدهم) را روزه بدارد و شب ها نماز شب را بخواند وی از دنیا رحلت نمیکند مگر با توبه نصوح”

امام صادق می فرماید: ” هر کس ایام البیض ماه رجب را روزه بدارد خداوند به ازای هر روز ثواب یک سال روزه داری و شب زنده داری را به او می دهد و در روز قیامت از آتش دوزخ ایمن خواهد بود.”

 مهمترین عمل در ایام اعتکاف تزکیه نفس انسان است که انسان در این ایام به خداشناسی و خودشناسی برسد و طبق آیات برترین عمل در ایام البیض تدبیر و تفکر است  چنانچه که امام علی(ع) در این زمینه میفرمایند : اندیشیدن انسان را به کار نیک وا میدارد.

و امام رضا (ع) نیز می فرماید: عبادت به کثرت نماز و روزه نیست به اندیشیدن در امر خدای باری تعالی است.

اعمال نیمه ماه رجب

۱-غسل
۲-زیارت امام حسین (ع)
۳-اقامه نماز سلمان
۴-اقامه ۴رکعت نماز (۲تا دو رکعت)

و بعد از سلام دست خود را بلند کند و بگوید : «اَللّهُمَّ یا مُذِلَّکُلِّ جَبّارٍ ؛ وَ یا مُعِزَّ الْمُؤْمِنینَ اَنْتَ کَهْفى حینَ تُعْیینِى الْمَذاهِبُ؛ وَ اَنْتَ بارِئُ خَلْقى رَحْمَةً بى وَ قَدْ کُنْتَ عَنْ خَلْقى غَنِیّاً وَ لَوْ لا رَحْمَتُکَ لَکُنْتُ مِنَ الْهالِکینَ وَ اَنْتَ مُؤَیِّدىبِالنَّصْرِ عَلى اَعْداَّئى وَ لَوْ لا نَصْرُکَ اِیّاىَ لَکُنْتُ مِنَا لْمَفْضُوحینَ یا مُرْسِلَ الرَّحْمَةِ مِنْ مَعادِنِها وَ مُنْشِئَ الْبَرَکَةِمِنْ مَواضِعِها یا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَالرِّفْعَةِفَاَوْلِیاَّؤُهُ بِعِزِّهِ یَتَعَزَّزُونَ وَ یا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوکُنیرَ الْمَذَلَّةِ عَلى اَعْناقِهِمْ فَهُمْ مِنْ سَطَواتِهِ خاَّئِفُونَ اَسئَلُکَ بِکَیْنُونِیَّتِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ کِبْرِیاَّئِکَ وَ اَسئَلُکَ بِکِبْرِیاَّئِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ عِزَّتِکَ وَ اَسئَلُکَ بِعِزَّتِکَ الَّتِى اسْتَوَیْتَ بِها عَلى عَرْشِکَ فَخَلَقْتَ بِها جَمیعَ خَلْقِکَ فَهُمْلَکَ مُذْعِنُونَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ»

در روایت است که هر کسی که غمى دارد اگر این دعا را بخواند خداوند او را از اندوه و غم آسایش بخشد.

مطالعه این مقاله رو از دست ندید:
رزرو هتل در مشهد.

۰/۵ (۰ Reviews)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *